Dvosmerno polnjenje električnih vozil – neizkoriščena priložnost zelenega prehoda
Za celovito izvedbo zelenega prehoda bo treba pri elektrifikaciji prometa vključiti skupek različnih rešitev in tehnologij. Uvedba dvosmernega polnjenja predstavlja pomemben potencial, saj omogoča večjo prožnost sistema. V primerjavi s klasičnim polnjenjem električnih vozil je glavna razlika v tem, da se v primeru dvosmernega polnjenja električna energija lahko pretaka tudi iz električnega vozila v omrežje (vehicle-to-grid, V2G), stavbo (vehicle-to-building, V2B) ali dom (vehicle-to-home, V2H) oziroma neposredno do bremena[1] (vehicle-to-load, V2L).
Proizvodnja iz obnovljivih virov je nestanovitna in odvisna predvsem od vremenskih pogojev. Zato je nujno, da jo porabimo ali shranimo, ko je na voljo. Električna vozila je smiselno polniti v obdobjih povečane proizvodnje iz obnovljivih virov energije (npr. čez dan, ko sončne elektrarne proizvajajo več električne energije) in ko so na voljo presežki. V nasprotnem primeru je pomembno, da se ta vozila povezujejo v omrežje s tehnologijo V2G, kar omogoča optimalno izrabo energije, saj lahko del te energije uporabimo kasneje (doma) ali pa jo oddamo nazaj v omrežje. Z dvosmernim polnjenjem bodo uporabniki tovrstnih električnih vozil lahko zagotavljali dodaten odjem ali oddajo električne energije za potrebe elektrooperaterja, dobavitelja ali drugih akterjev in bili za svojo storitev primerno nagrajeni.
Z vprašalnikom želimo pridobiti povratne informacije o zanimanju za tovrstno polnjenje, ovirah pri njegovem uvajanju in drugih dejavnikih, ki vplivajo na njegovo uporabo. Na podlagi analize rezultatov bosta Agencija za energijo in ELES predlagala ukrepe za pospeševanje uporabe dvosmernega polnjenja v Sloveniji.
Operaterje polnilnih mest in trgovce z električnimi vozili vabimo, da do 7. oktobra 2024 izpolnijo prejeti vprašalnik in podajo svoja stališča. Vprašalnik je dosegljiv tukaj.
Tudi vse ostale zainteresirane deležnike vabimo, da nam prav tako do 7. oktobra 2024 na naslov posvetovanje@agen-rs.si posredujejo predloge in mnenja, povezana z dvosmernim polnjenjem.
Hvala za sodelovanje.
[1] Način V2L ni relevanten za prožnost elektroenergetskega sistema in zato ni vključen v anketni vprašalnik.