Učinkovita raba energije
Energetska učinkovitost je ena izmed petih osrednjih politik razvojne strategije Evropske unije. Prenovljena direktiva o energetski učinkovitosti EU 2018/2002 opredeljuje, da bo izboljšanje energetske učinkovitosti vzdolž celotne energetske verige, vključno s proizvodnjo, prenosom distribucijo in končno porabo energije, koristilo okolju, izboljšalo kakovost zraka in javno zdravje, zmanjšalo emisije toplogrednih plinov, izboljšalo energetsko varnost z zmanjšanjem odvisnosti od uvoza energije iz držav zunaj Unije, znižalo stroške za energijo v gospodinjstvih in podjetjih, ublažilo energetsko revščino in privedlo do povečanja gospodarske dejavnosti, s tem pa izboljšalo kakovost življenja državljanov.
Slovenija mora doseči skupni prihranek končne porabe energije, ki ustreza letnim prihrankom v obdobju od 1. 1. 2021 do 31. 12. 2030 v višini 0,8 % letne porabe končne energije glede na povprečje zadnjih treh let pred 1. 1. 2019, kot to določa Direktiva (EU) 2018/2002 z dne 11. decembra 2018.
Slovenija obveznost doseganja prihrankov energije dosega s shemo obveznega doseganja prihrankov energije pri končnih odjemalcih z izvajanjem energetskih storitev in ukrepov dobaviteljev energije in alternativnim ukrepom – izvajanje programov Eko sklada, ki so financirani z zbranimi finančnimi sredstvi iz prispevka za povečanje energetske učinkovitosti, ki ga plačujejo končni odjemalci.
Agencija za energijo je pristojna za spremljanje in preverjanje izvedenih ukrepov ter doseženih prihrankov energije.