Kaj so nove energetske storitve?
Tehnologije, ki omogočajo prilagajanje odjema in storitve, bodo vsem tipom uporabnikom omogočile sodelovanje pri optimizaciji sistema in s tem doseganju varne, cenovno dostopne in nizkoogljične energije. Primeri takih tehnologij in storitev so npr.:
- časovno pogojeno tarifiranje (»time-of-use pricing«; statično, dinamično in kritično konično)
- pogodbe o prilagoditvi odjema
- omejevalniki obremenitve
- pogodbe o zmanjšanju porabe (ukrepi energetske učinkovitosti)
- pogodbe o omejevanju dobave (vključuje izklapljanje bremen uporabnika ali celotnega prevzemno-predajnega mesta)
Nove energetske storitve se izvajajo večinoma z združevanjem virov (agregacija odjemalcev in proizvajalcev) in bodo najverjetneje operaterje sistemov spodbudile k uporabi teh storitev, ki jih večinoma ponujajo različni udeleženci trga z energijo:
- dobavitelji
- neodvisni agregatorji
- ponudniki energetskih storitev (Energy Services Companies - ESCO)
Udeleženci trga uporabljajo programe prilagajanja odjema na podlagi tržnih zakonitosti ponudbe in povpraševanja, vendar mora biti v nekaterih primerih zato vzpostavljen organizacijski in pravni okvir. Različni programi potrebujejo različne funkcionalne in tehnične pogoje za vzpostavitev in delovanje. Pri izvajanju preprostih oblik programov, kot je obveščanje o porabi z informativnimi fakturami, je zahtevani interval merjenja lahko dolg tudi mesec dni, izvajanje pa ne zahteva namestitve posebne informacijsko-komunikacijske tehnologije ali posebnih merilnikov. V primeru izvajanja storitev prilagajanja odjema v okviru zahtevnejših procesov, na primer za potrebe terciarne rezerve, pa je verjetno treba namestiti posebno opremo ter zagotoviti dovolj kratek interval merjenja, dvosmerno komunikacijo in dovolj hiter prenos podatkov.