Prenova metodologije obračuna omrežnine in tarifnega sistema
Slovenija si kot članica Evropske unije (EU) prizadeva, da bi odjemalci elektroenergetskega omrežja na poti v podnebno nevtralno EU ohranili varnost oskrbe z energijo, povečali konkurenčnost in nabavljali energijo po dostopnih cenah. Elektroenergetski sistem je pri tem izpostavljen koreniti preobrazbi. Sedanji energetski sistem še ni dovolj pripravljen, da bi podprl zahtevan energetski prehod: spremembe v rabi energije lahko koristijo odjemalcem in celotni družbi, vendar obenem predstavljajo velik izziv za slovenska elektroenergetska omrežja, saj so zmogljivosti omrežja, predvsem distribucijskega omejene. Zato so potrebne širše spremembe načrtovanja in obratovanja sistema, treba je zagotoviti razvoj trga, ki bo omogočal izkoriščanje prožnosti uporabnikov omrežja, vse navedeno pa mora ustrezno podpreti normativni okvir, ki ga bo treba sproti prilagajati.
Ključen del odziva agencije na te izzive predstavlja zagotavljanje ustreznih cenovnih signalov v obliki tarif za dostop do omrežja. Cilj je zagotoviti učinkovito in prožno uporabo elektroenergetskih omrežij, ki omogoča vsakemu uporabniku potreben dostop in koriščenje novih tehnologij in storitev, ob izognitvi nepotrebnim stroškom na računih za oskrbo z električno energijo. Agencija bo tako zagotavljala primeren regulativni okvir, ki vključuje med drugim tudi ustrezno, prej navedenim razvojnim vidikom prilagojeno metodologijo za obračunavanje omrežnine za uporabo sistema. Veljavna metodologija obračunavanja omrežnine mora biti prenovljena, saj ne upošteva spremenjene uporabe sistema (razpršena proizvodnja ipd.) ter novih vlog in konceptov, ki jih uvaja evropski sveženj Čista energija za vse Evropejce (aktivni odjem, energetske skupnosti itd.).
Agencija je v letu 2020 začela proces prenove metodologije obračunavanja in tarfinega sistema z analizo in izvedbo javnega naročila storitev zunanjega izvajanja, v 2021 pa bo skupaj s konzorcijem EIMV-UP Comillas izdelala novo metodologijo in prenovila tarifni sistem.
Proces prenove in uveljavitev novih tarif bo zagotovo zahtevala širši dialog in konsenz, ki bo presegal izključno tehnološkega, saj je treba prenovo postaviti v kontekst elektroenergetskega prehoda na podlagi krovnih ciljev. Potrebni bosta sprememba miselnosti in pripravljenost na spremembe. Agencija želi zato v proces prenove že od začetka vključiti tudi zainteresirano javnost v okviru javnega posvetovanja, ki je sestavni del projekta (nekaj več podrobnosti o projektu je vključenih v povabilu javnosti). Na prvi predstavitveni delavnici bo tako predstavljena zasnova projekta in tudi začetni rezultati, ki postavljajo konceptualne temelje prenove metodologije obračuna omrežnine. Zainteresirana javnost bo imela možnost podati svoj odziv, ki ga bo agencija analizirala in po strokovni presoji upoštevala v nadaljnjem razvojnem procesu. Ob naslednjih večjih projektnih mejnikih bodo organizirane dodatne delavnice za zainteresirano javnost po podobnem principu. Relevantno gradivo bo sproti objavljeno na tem mestu.
Agencija v času trajanja javnega posvetovanja vabi zainteresirano javnost k posredovanju pričakovanj in predlogov sprememb metodologije obračunavanja omrežnine in tarifnega sistema po elektronski pošti na naslov: posvetovanje.tarife@agen-rs.si.
Dokumenti
- Tehnična specifikacija projekta
- Povabilo zainteresirani javnosti
- Program delavnice z dne 22. 4. 2021
- Predstavitev konzorcija EIMV-UP Comillas
- Navodila za uporabo storitve Slido
- Delavnica št.1: Uvodna predstavitev - AGEN
- Delavnica št.1: Predstavitev projekta - AGEN
- Delavnica št.1: Predstavitev motivatorjev in predlogov metodologij - EIMV/UP Comillas
- Delavnica št.1: Zbirnik rezultatov anket
- Delavnica št.1: Zbirnik obravnavanih vprašanj
- Predogled Vprašalnika #1
- Vprašalnik #1: agregirani neobdelani rezultati
- Program delavnice z dne 8. 7. 2021
- Delavnica št.2: Uvodna predstavitev – AGEN
- Delavnica št.2: Status projekta – AGEN
- Delavnica št.2: Analiza odzivov na vprašalnik – AGEN
- Delavnica št.2: Sodelovanje v sistemskih storitvah – AGEN
- Delavnica št.2: Pojasnila predlaganih metodologij – UP Comillas
- Delavnica št.2: Uporaba podatkov – EIMV
- Delavnica št.2: Zbirnik obravnavanih vprašanj
- Delavnica št.2: Zbirnik rezultatov anket
- Stališča agencije kot odziv na izpostavljena vprašanja v zadnjem sklopu javnega posvetovanja
- Program delavnice z dne 1. 12. 2021
- Delavnica št. 3: Navodila za uporabo Slido
- Delavnica št. 3: Predstavitev statusa/napredka, omejitev analize, vzrokov za spremembe - AGEN
- Delavnica št. 3: Predstavitev rezultatov analize vpliva s priporočili - EIMV/Comillas
- Delavnica št.3: Zbirnik obravnavanih vprašanj
- Delavnica št.3: Zbirnik rezultatov anket
- Delavnica št. 4 (omejena udeležba): Priprava na fazo implementacije (predstavitev za SODO/EDP, SOPO in ZDS)
- Delavnica št. 4: Zbirnik obravnavanih vprašanj
- Obračun omrežnine za samooskrbo in energetske skupnosti (predstavitev za MzI in ZSFV)
- Prenova metodologije obračuna omrežnine in tarifnega sistema (predstavitev na dogodku Energetika in regulativa '22 - Prosperia)
- Končno poročilo - D7: Prenova metodologije obračunavanja omrežnine in tarifnega sistema